Pl / En / It / Fr
Projekty
imageees
imageees
imageees
imageees
KOKON JEDWABNIKA / PRZETRWANIE

KOKON JEDWABNIKA / PRZETRWANIE

Kontynuowanie działań projektowych związanych z „Przetrwaniem” było związane z pracą nad instalacją „Przeobrażenie”. Podczas IV Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz w Krakowie wraz z Katarzyną Zielińską zaprezentowałyśmy projekt „Przeobrażenie/ The Metamorphose”, który był połączeniem naszych prac dyplomowych. 
 
Jedwabnik (Bombyx Mori) jako jedyny ze 150 tysięcy gatunków motyli został udomowiony przez człowieka. Jedna samica składa około 500 jajeczek wielkości główki od szpilki . Przechodzą one cztery linienia , zjadają 50 kg liści morwy dziennie . W piątym okresie wzrostu rosną nie z dnia na dzień ale z godziny na godzinę przybierając na wadze 10 tysięcy razy.
W porze budowy kokonu gąsienica staje się przeźroczysta, przestaje żerować a jej gruczoły przędne zaczynają produkować galaretowatą substancję, która twardnieje po zetknięciu z powietrzem. Poruszając głową 400 tysięcy razy obrzuca nić we wszystkich kierunkach. Po kilku godzinach widoczny jest zarys kokonu , po jednym dniu gąsienica znika za gęstym splotem  , po trzech dniach kokon zostaje ukończony.   Jedwabnik spędzi tam kolejne 16 dni stając się  poczwarką, która rozpuści kokon specjalnym enzymem i wydostanie się na zewnątrz. Na koniec przeobrazi się w pięknego białego motyla , koniec procesu staje się początkiem następnego.
Wytrwarzanie jedwabiu przez kilka tysięcy lat było strzeżone tajemnicą. Sam proces trwał kilka miesięcy a w jego trakcie wyróżnieni przez cesarza hodowcy zobowiązani byli do zachowania czystości ciała i ducha. Do ich obowiązków należało okadzanie pomieszczeń ziołami , strzeżenie jedwabników, karmienie ich. Następnie namaczanie kokonów we wrzątku, rozwijanie nici i wytwarzanie tkanin. Podczas całego okresu wzrostu jedwabników zachowywano ciszę, podczas gdy tysiące ułożonych na tacach gąsienic wytwarzało hałas podobny do ulewy.

avatar
Anna Hanysz
Kraków
Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki
Plac Jana Matejki 13, Kraków, Polska
tel.: +48 12 632 13 31 | +48 12 632 48 96
www: asp.krakow.pl
e-mail: krakow@positivespace.pl
fb: positivespace
Przemyśl
Instytut Architektury Wnętrz PWSW
Ul. Tymona Terleckiego 6, 37-700 Przemyśl, Polska
tel.: +48 16 735 52 30 | +48 16 735 52 32
www: pwsw.pl/architektura-wnetrz
e-mail: krakow@positivespace.pl
fb: positivespace
Milan
Accademia delle belle Arti di Brera
Via Brera, 28, 20121 Milano, Włochy
tel.: 02 869551
www: accademiadibrera.milano.it
e-mail: krakow@positivespace.pl
fb: positivespace
Gent
Hogeschool Gent Koninklijke academie voor Schone Kunsten
Jozef Kluyskensstraat 2, 900 Gent, Belgia
+32 09 267 01 00
www: kask.be
e-mail: krakow@positivespace.pl
fb: positivespace
Strasburg
Lycee et CFA Le Corbusier
15, rue Lixenbuhl 67404 Illkirch-Graffenstaden
03 88 66 87 66
www: lyceelecorbusier.eu
e-mail: krakow@positivespace.pl
fb: positivespace
Paris
Paris


www:
e-mail:
fb: